معرفی بهترین سنگ نما برای ساختمان

از سنگ نما برای ایجاد نما و زیبایی بخش بیرونی ساختمان استفاده می‌شود. نمای ساختمان معرف جلوه بیرونی ساختمان است. از این رو انتخاب سنگ زیبا و با دوام تاثیر بسزایی در این امر دارد. سنگ نما باید ویژگی‌هایی داشته باشند که در شرایط آب و هوایی مختلف فرسوده، کدر، کثیف و تیره نشوند. در مدت زمان طولانی بتوانند مانند روز اول بمانند و همچنین از ویژگی نظافت و نگهداری آسان برخوردار باشد.

معرفی بهترین سنگ نما برای ساختمان

معرفی بهترین سنگ نما برای ساختمان

انواع سنگ نما بر اساس خواص و جنس و شرایط شکل‌گیری و معادن آن ها به انواع مختلفی از جمله سنگ گرانیت، ماسه سنگ ها، سنگ های آهکی مانند سنگ تراورتن، سنگ مرمر، سنگ مرمریت، سنگ کوارتزیت تقسیم می‌شوند. در ادامه مقاله معرفی بهترین سنگ نما برای ساختمان به بررسی هر کدام می‌پردازیم.  به صورت کلی می‌توان سنگ‌های نما در چهار دسته بندی قرار داد:

سنگ نما گرانیت

سنگ مرمر در نما

سنگ نما کوارتزیت

سنگ تراورتن در نما

سنگ نما گرانیت برای ساختمان

گرانیت نوعی سنگ آذرین درونی و از جمله سنگ‌های با دوام و مقاوم برای نما محسوب می‌گردد. این سنگ در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف استخراج و عرضه می‌شود. به دلیل هزینه‌های سنگین مربوط به استخراج، برش و صیقل سنگ گرانیت، نمای سنگ گرانیتی با هزینه بالایی در بازار عرضه می‌شود.

سنگ نما مرمر برای ساختمان

بهترین ذخایر سنگ مرمر در معادن ایران یافت می‌شود اما استخراج آن بسیار دشوار است. سنگ مرمر که جزء گران‌ترین سنگ‌ نمای ساختمان است دارای خاصیت درمانی بوده و آرام‌بخش است و شاید به این دلیل است که در اغلب مکان‌های مذهبی استفاده می‌شود. مرمر منبع غنی از کلسیم بوده که تقریباً تمامی آن‌ها قابلیت عبور نور از خود را دارا می‌باشند.

سنگ نما کوارتزیت در ساختمان

ساختار بلوری سنگ کوارتزیت آن را به سنگی سخت و بادوام تبدیل می‌کند. همین امر باعث می‌شود سنگ نمای مناسبی برای ساختمان باشد. نوع استفاده از کوارتزیت در معماری و هنرهای تزئینی است. این سنگ به دلیل سختی بالایی که در برابر سایش دارد در سنگ پله، کف و صفحات ضد آب کاربرد دارد.

سنگ نما تراورتن در ساختمان

تراورتن با رسوب مواد معدنی کربنات تشکیل ‌شده که تخلخل آن به دلیل وجود موجودات زنده مانند ماکروفیت‌ها، بریوف، جلبک‌ها  و غیره است. رنگ طبیعی سنگ نما تراورتن سفید است اما در رنگ‌های قهوه‌ای، کرم و یا زنگ‌زده نیز موجود می‌باشد.

انتخاب رنگ سنگ نما

رنگ مورد دیگری است که در انتخاب بهترین سنگ برای نمای ساختمان باید در نظر گرفت. انتخاب رنگ نما تا حد زیادی سلیقه ای بوده و با توجه به تنوع بالای رنگ در انواع سنگ های نما به راحتی می‌توانید رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید. البته در برخی از موارد  انتخاب رنگ سنگ با توجه به شرایط خاصی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال از سنگ سیاه برای نمای ساختمان استفاده می‌شود که بر اثر بارش باران یا آلودگی‌های هوا زود کثیف نشود. رنگ سنگ نمای داخلی ساختمان نسبت به سنگ بیرون ساختمان معمولا روشن‌تر انتخاب می‌شود. همچنین در انتخاب رنگ سنگ بافت شهری و محله مورد نظر را نیز باید در نظر بگیرید.