ویژگی های فرش مدرن و انوع آن ، یکی از موضوعات مهمی که هنگام خرید فرش باید به آن توجه کرد، جنس فرش می باشد. در واقع ماندگاری یک فرش بستگی زیادی به جنس و میزان انعطاف پذیری آن در برابر خوردگی دارد. فرش های ماشینی را با توجه به تراکم و شانه آنها می توان شناخت.

به هر میزان که شانه و تراکم بیشتری داشته باشد، میزان فشردگی فرش نیز بیشتر شده و در مقابل رفت و آمد و پا خوردگی مقاوم تر خواهند بود. در مورد جنس فرش ماشینی باید گفت جنس این فرش ها نسبت به دیگر اجناس دارای دوام بیشتری بوده و برای محل ‌های پر رفت و آمد گزینه مناسب تری خواهند بود. همچنین برای محل هایی که رفت آمد آنها زیاد است، مثل اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی می توان از فرش ماشینی پر تراکم استفاده کرد تا فرش به سرعت از بین نرفته یا تخته نشود.


فرش شگی : 


یکی از انواع فرش ماشینی و مدرن، فرش شگی است که دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد. این فرش ها به عنوان فرش پرز بلند نیز شناخته می شوند. در بازار از این نوع فرش به تعداد بسیار وجود دارد. فرش شگی بسیار نرم بوده و نشست و برخاست روی آن آرامش بخش و لذت بخش خواهد بود. برای اتاق خواب یا راهروها می توان از این فرش استفاده کرد. چرا که زیبایی خاصی به این محیط می دهد.
البته توجه به یک نکته بسیار مهم است که نگهداری از این فرش کمی دشوار می باشد. وجود پرزهای بلند آن موجب شده تا در صورت نفوذ کثیفی به داخل آن، خارج کردن این کثیفی ها کار سختی باشد. همچنین این فرش گرد و غبار را به خود جذب خواهد کرد. بهتر است که این فرش ها را برای اتاق کودک استفاده نکنید و از فرش هایی که دارای قابلیت شستشوی بالاتری هستند برای اتاق کودک استفاده شود. یکی دیگر از ویژگی هایی که این فرش دارد این است که پرزهای آن به راحتی کنده می‌شود و این فرش ها به زودی تخته خواهند شد و حالت لطافت و نرمی آن از بین می رود. بنابراین بهتر است این فرش را برای جاهای کم رفت و آمد استفاده کرد.


فرش شنل : 


یکی دیگر از انواع فرش های مدرن و فانتزی فرش شنل است که دارای پرزهای کوتاه بوده و از انواع فرش های نقش برجسته به شمار می آید. با مشاهده فرش های فانتزی خواهید دید که قسمتی از آن دارای برجستگی بیشتری نسبت به قسمت دیگر فرش می باشد. این فرش ها در واقع همان فرش شنل می باشد که دارای نرمی مطلوبی بوده و در صورت کثیف شدن به راحتی می‌توان آن را شست و شو کرد .