نیروهای عراقی در مرکز “حمام العلیل”؛آخرین شهر تحت کنترل داعش در جنوب موصل

نیروهای عراقی در ادامه پیشروی گسترده و سریع خود در اطراف موصل، صبح امروز (شنبه) وارد شهر حمام العلیل، آخرین شهر تحت سیطره داعش در جنوب موصل شدند و پرچم عراق را بر فراز ساختمان‌های دولتی این شهر برافراشتند. در حالی که نیروهای مبارزه با تروریسم توانستند روز گذشته شش محله در ساحل چپ موصل را از دست داعش آزاد کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، در حالی که ثامر الحسینی، فرمانده پلیس فدرال عراق اعلام کرده بود نیروهایش وارد محله الصالحیه در شهر حمام العلیل شده و این شهر را از چند محور مورد محاصره قرار داده‌اند، سرلشکر عبدالامیر یارالله، فرمانده عملیات “‌قادمون یا نینوی” گفت: نیروهای امنیتی وارد مرکز شهر حمام العلیل شده و پرچم عراق را بر فراز ساختمان‌های آن از جمله شورای شهر حمام العلیل به اهتزاز درآوردند.

یارالله افزود: نیروهای پلیس فدرال، یگان نهم زرهی و یگان ۱۵ وارد مرکز حمام العلیل شده و پرچم عراق را بر بالای ساختمان‌های دولتی به اهتزاز درآوردند.

یارالله ادامه داد: این بعد از وارد کردن خسارت بسیار به داعشی‌ها و تجهیزات‌شان بود.

خبرنگار المیادین نیز گزارش داد، با آزاد کردن حمام العلیل نیروهای عراقی گام مهمی را به سمت موصل برداشته‌اند.

المیادین افزود:‌ کاروان‌های نظامی عراق وارد حمام العلیل شدند. نیروهای یگان نهم زرهی نیز سه خودروی بمب‌گذاری شده را در محله الانتصار درجنوب شرق موصل منهدم کردند.

به گفته منابع عراقی، این نیروها روستاهای صالحیه، جهینه، جهونی و منطقه التلال در جنوب حمام العلیل را در دست گرفتند. این شهر آخرین شهر تحت سیطره داعش در جنوب موصل محسوب می‌شود. نیروهای عراقی اکنون وارد درگیری شدید با داعش در شهرک صالحیه در شهر حمام العلیل شده‌اند.

تروریست‌های داعش که در برابر نیروهای عراقی شکست خورده‌اند از هزاران تن از ساکنان روستاها و شهرهای موصل به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

در گزارشی از سوی سازمان ملل آمده است که داعشی‌ها ۱۶۰۰ غیرنظامی را از شهر حمام العلیل ربوده و به تلعفر در غرب موصل بردند. آن‌ها ۱۵۰ خانواده دیگر را نیز از تلعفر به داخل شهر موصل کشاندند.

به گفته سازمان ملل، داعش به ساکنان حمام العلیل ابلاغ کرده که باید کودکانشان را به ویژه آن‌هایی که سن‌شان از ۹ سال بیشتر است برای جنگیدن در کنار تروریست‌ها تحویل دهند.

از سوی دیگر، یک منبع محلی در استان نینوا اعلام کرد که جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش خودرویی را مورد هدف قرار دادند که در حال انتقال سعد الراشدی، یکی از سرکرده‌های داعش در ساحل چپ موصل بود.

به گفته منابع، این حمله به کشته شدن این سرکرده منجر شد.

همچنین ارتش عراق در بیانیه‌ای گزارش داد، نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم توانستند محله‌های الملایین، السماح، الخضراء، گوگجلی، القدس و الکرامه را در ساحل چپ رود دجله در شرق موصل آزاد کرده و پرچم عراق را در آنجا به اهتزاز درآورند.

نیروهای عراقی تاکنون توانسته‌اند یک کیلومتر و نیم در داخل موصل پیشروی کنند و مناطقی که از دست داعش آزاد شده از بقیه مناطق ناامن‌تر است به ویژه مناطقی که در ساحل راست رود دجله است که داعش در آنجا مستقر شده است.

یک از نیروهای مقاومت مردمی عراق نیز به الشرق الاوسط گفت: داعش از طریق تونل‌هایی که حفر کرده خانواده‌های افراد مسلح خود را از مناطق و محله‌های شرق در ساحل چپ به سمت ساحل راست برده و خانواده‌ها و ساکنان محله‌های شرقی را که از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند، در حبس خانگی قرار داده است.

محله‌های الکرامه، القدس و السماح از محله‌های بزرگ به لحاظ مساحت در موصل هستند و نیروهای عراقی شرکت کننده در عملیات نینوا به مرکز شهر موصل از اکثر محورها نزدیک شده‌اند اما از محورهای شرقی، جنوبی و شمالی به مرکز شهر نزدیک‌تر هستند. ارتش توانست به محله الزهور در شمال حمله کند و این بعد از آزادسازی منطقه الشلالات بود. درحالی که از محور جنوب نیز وارد محله الانتصار شد.

همچنین ارتش آمریکا ۱۷۰۰ چترباز را برای کمک به نیروهای عراقی در عملیات موصل در این کشور مستقر کرد.

بازدید شیخ اکرم الکعبی از عملیات موصل
از سوی دیگر، دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء طی روزهای اخیر با حضور در اراضی تحت عملیات بزرگ آزادسازی “موصل” عراق، از نزدیک در جریان تحولات روز و برنامه‌های آتی سازمان بسیج مردمی (الحشد الشعبی) علیه تروریست‌های تکفیری داعش قرار گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» همچنین با رزمندگان مقاومت دیدار و در جمع آنان اظهار داشت: عملیات موصل، آخرین مرحله از پاکسازی عراق از لوث وجود تروریست‌ها است و سپس باید به اقدامات فرهنگی در جهت از بین بردن تفکر افراطی در این کشور پرداخت.

وی افزود: البته آمریکا و مزدوران تروریستش پس از آزادسازی عراق، به توطئه‌های شوم خود ادامه و تلاش‌هایی جهت ناامن ساختن این کشور انجام خواهند داد.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء با بیان اینکه “اتحاد رمز پیروزی جبهه حق علیه باطل است”، تصریح کرد: در این عملیات تمام رزمندگان عراقی با هر گرایش سیاسی و مذهبی در کنار یکدیگر به صفوف مبارزه علیه داعش پیوسته‌اند و این برای آمریکا و متحدانش خوشایند نیست.

شیخ اکرم الکعبی تاکید کرد: رزمندگان مقاومت ان‌شاءالله اجازه نخواهند داد که آمریکا، ترکیه، آل‌سعود و سایر رژیم‌های استکباری به اهداف تجزیه طلبانه خود در عراق برسند.

یک منبع امنیتی در نینوا نیز اعلام کرد، داعش تجهیزات نظامی را به شهرستان تلعفر در غرب موصل فرستاد تا مانع پیشروی حشد شعبی در آن مناطق شود.

رائد رعد نایف، افسر دفتر اطلاعات ملی عراق اعلام کرد: منابع ما در داخل موصل به ما گفتند سه اتوبوس از محله ۱۷ تموز در غرب موصل به سمت شهرستان تلعفر رفتند که متعلق به داعش بوده است.

نیروهای عراقی اخیرا نبرد نهایی برای آزادی شهر موصل را آغاز و بیشتر مناطق اطراف این شهر را آزاد کردند. این نیروها از برخی محورها وارد شهر موصل شده‌اند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *