غذاها و مکمل هایی که به بهبود ریزش مو کمک می کنند

ریزش مو مشکلی نیست که آقایان را درگیر خود کند، بلکه امروزه بسیاری از خانم ها نیز درگیرش هستند. ریزش مو با افزایش سن بیشتر هم می شود، تنها کافیست نگاهی به عکس های قدیمی خود بیندازید تا متوجه تغییر در حجم و حتی بافت موهای خود شوید. برخی از خانم ها که در جوانی موهایی فر دارند، ممکن است با افزایش سن موهایشان تغییر حالت دهد و صاف شود.

ریزش مو پس از بارداری شایع است. مشخصات هورمونی شما پس از به دنیا آوردن کودک تغییر می کند و بیشتر در معرض کمبود آهن قرار می گیرید. این کمبود آهن، با استرس نگهداری از یک کودک ترکیب می شود و روی کیفیت رشد موها تاثیر می گذارد. بعد از به دنیا آوردن کودک، پریود سنگین تر می شود که این مورد نیز روی سطح آهن تاثیر می گذارد. کمبود آهن در بیش از ۷۰ درصد خانم هایی که مشکل ریزش مو دارند دیده می شود. کم خونی خطرناکی که شامل کمبود ویتامین B12 می شود نیز در میان خانم هایی که ریزش مو دارند شایع است. در هر چیزی که دچار کمبود باشید، بدن مواد مغذی را ابتدا به ارگان های حیاتی خود مانند قلب ارسال می کند. بنابراین ممکن است چیزی به جاهایی مانند مو نرسد.

ریزش مو همچنین ممکن است به خاطر چند دوره مریضی و یا استرس مداوم رخ دهد

ما روزانه معمولا ۱۰۰ تا ۲۰۰ تار مو از دست می دهیم اما بعد از یک اتفاق پر استرس و یا بیماری که به درمان با آنتی بیوتیک نیاز دارد، این مقدار ممکن است دو برابر و یا حتی سه برابر شود. استرس، سطح کورتیزول در بدن را بالا می برد که منجر به تغییرات هورمونی و در نتیجه ریزش مو می شود. آنتی بیوتیک می تواند میزان هموگلوبین در بدن را کاهش دهد در نتیجه سطح آهن پایین می آید و روی مو تاثیر می گذارد. بسیاری از دیگر داروها از جمله آنهایی که برای درمان آکنه و فشار خون استفاده می شوند، می توانند با چرخه طبیعی رشد مو تداخل ایجاد کنند و در نتیجه باعث اتفاقی به نام تلوژن افلوویوم شود که در این حالت، فولیکول های مو به استراحت می روند و زود ریزش می کنند.

اگر دیگر علائم مانند افت خلق و خو، بی حالی و افزایش وزن یا کاهش وزن داشتید ممکن است علت مشکل ریزش مو، تیروئید کم کار یا پرکار باشد. اگر تیروئید پرکار باشد سرعت همه چیز از جمله تکثیر سلول های فولیکول مو بالا می رود. این یعنی موها سریع تر از رشدشان می ریزند. اگر تیروئید کم کار باشد همه چیز کند می شود، بنابراین موها سریع رشد نمی کنند. خوشبختانه چنین مشکلاتی به سادگی تشخیص داده می شوند و با مصرف داروهای مناسب قابل درمان است.

تشخیص

انجام یک آزمایش خون می تواند به پزشک کمک کند تشخیص دهد که آیا کمبود آهن یا کم خونی شدید دارید یا خیر. با این حال آنچه آزمایش خون نشان می دهد، ممکن است همه داستان نباشد.

برای مثال سطح آهن می تواند فقط در پارامترهایی که از آنها به عنوان طبیعی یاد می شود قرار بگیرد، اما نمی توان گفت این میزان واقعا مطلوب است یا خیر. همچنین، فریتین که آهن ذخیره شده در بدن است و موها را در مرحله رشدشان حمایت می کند ممکن است در این آزمایش مورد توجه قرار نگیرد. اگر مدت زمان رشد موها را در نظر بگیرید، می خواهید خیلی سریع پی به علت مشکل ببرید تا از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

مکمل هایی که می توانند کمک کنند

فریتین

چرا: نوعی از آهن است که موها را تشویق به رشد کامل خود می کند.

کجا پیدایش کنیم: در مکمل هایی نظیر Ferrograd C. همچنین غذاهایی مانند اسفناج، گوشت قرمز، عدس و بروکلی.

ویتامین B12

چرا: موجب افزایش رشد مو می شود.

کجا پیدایش کنیم: مکمل های B12 بسیار عالی هستند، نوع جویدنی این مکمل ها برای کسانی که در جذبش مشکل دارند مناسب تر است. این ویتامین در غذاهایی از جمله سالمون، تخم مرغ و غلات غنی شده یافت می شود.

ویتامین D

چرا: می تواند به ساخته شدن فولیکول های جدید مو کمک کند و مواردی را که به خواب رفته اند دوباره فعال کند.

کجا پیدایش کنیم: قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به بدنمان کمک می کند ویتامین D بسازد – ۱۰ دقیقه در آفتاب بدون استفاده از ضدآفتاب بمانید (سعی کنید در گرم ترین زمان روز این کار را نکنید). ساردین، شیر، ماست یا زرده تخم مرغ غذاهای مناسبی برای جذب این ویتامین هستند.

آیا نازک شدن موها ارثی است؟

جواب این سوال بله است.

یکی از شایع ترین عوامل نازک شدن مو در خانم ها، ریزش مو با الگوی زنانه آندروژنی است. اگر مادرتان با بالا رفتن سن متوجه نازک شدن موهایش شد، شما نیز ممکن است همین اتفاق را تجربه کنید.
هر بار که یک فولیکول طبیعی مو می افتد، مویی ظریف تر و نازک تر جایگزین آن می شود تا زمانی که رشدش به کلی متوقف شود.
ریزش موی ژنتیک یا مربوط به افزایش سن را می توان با مینوکسیدیل درمان کرد. شامپوهای کافئینه که ریشه مو را تحریک
می کنند نیز می توانند مفید باشند، با این حال برای همه کار نمی کنند. همچنین در صورت اقدام به درمان فراموش نکنید که
مشاهده ی نتیجه، نیاز به زمان دارد چون رشد موها کند است.

منبع : دکتر کرمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *